İtalya

Kısacık

O ki moda ve tasarım kelimeleri söylendiği an akla gelen ülke, öyle ki ülkenin şekli bile tasarım eseri gibi (çizme).. Peki İtalya en kısasından nasıl bir ülke?

 • Tekstil ve modada iyi olduğu bilinir fakat silah, makina ve kimya endüstrilerinde çok ileri
 • Pazarlama, marka yaratma konularında uzman
 • Hemen hemen bütün avrupayı yüzlerce yıl hakimiyeti altında bulunduran Roma imparatorluğundan dolayı diğer avrupa ülkeleri üzerinde tarihsel bir etkisi olan
 • Binlerce yıllık tarihi tarihi eserleri hatta bu eserlerin dünya savaşında zarar görmemiş olması ve sonuç olarak turizmi
 • İmparatorluk kökenli ülkelerin doğal sonucu olarak geniş mutfağı..

İtalya gerçekten görülmesi gereken bir ülke. Roma’yı konum olarak çizmenin ortasında tanımlarsak, kuzeyinde farklı kültür, güneyinde farklı kültür ve hatta Roma ve Napoli gibi binlerce yıllık şehirlerinde daha da farklı kültürleri olan bir ülke. Bologna şehrinin Lasagnası, Napoli’nin Buffalo sütlü pizzası, Roma’nın carbonarası derken çeşitlenen bir mutfak. Almanların ve İngilizlerin (ki köken olarak ikisi de aynı kökten yan germen kabilelerinden gelmekte olan kardeş ülkeler) yemek kültürünün yüksek olmamasından dolayı Avrupa marketlerinde İtalyan Mutfağı Köşesi oluşturup kendilerini atomu parçalar gibi gösteren, bağırarak konuşan, sıcakkanlı, komik, kadını erkeğinden daha sert olan bir akdeniz (mediterrano) ülkesi.

Roma
Milano

Venedik

Bologna

Floransa

Floransa rönesansın doğduğu şehirdir.

Verona

Genova

Padova

Marka yönetimi

Markalaşma konusunda örnek alınacak ülkedir İtalya. Örneğin Vespa motorlar, aslında ufak ve güçsüz bir motorlardır, amaç tarihi şehirlerinin araba giremeyen dar sokaklarında motorize hareket edebilmek, ama öyle tatlı bir tasarım yaparlar ki, bu sevimli motor bizim ülkemizde bile tarz mağazaların vitrin süsleme malzemesi haline gelir. Tüketiciye mağaza bilinç altından şunu vermektedir: Vespa–> İtalya, İtalya–>Moda, Moda–> Şu an içinde olduğun mağaza..

Moda

Fransızlarla birlikte modaya yön verirler, özellikle Milano şehri bu konuda başı çeker. İnsanın aklına gelmeyecek renk kombinasyonlarını birbiriyle bağlıyorlar ve öyle güzel sonuçlar çıkarıyorlarki, sonrasında bir liralık ürünü 5 liraya satıyorlar. Çünkü pazarlamayı biliyorlar. Ayrıca İtalyan kesim diye bir tabir var, yani vücuda oturan, bol durmayan, estetik kesim. Tabi İtalyan kesim bir ceket giyebilmek için fazla kilolarımızın olmaması da gerekiyor.

Önemli özellikleri

1- Silah sanayinde dünyada ilk 3’te

2- Moda ve yemek en önemli ihracatlarından

3- Turizm ülkenin lokomotif sektörü, tarihin her noktasını paraya dökmekte ustalar

4- Makine ve kimya sanayileri avrupada almanya ile yarışıyor

5- Nüfus 55milyon civarı, Pakistan’lı göçmenler 10milyon civarında ve yüz ölçümü Türkiye’nin 1/3’ü kadar

6- Üç farklı kültür var, Roma yukarısı, Roma ve Roma aşağısı (terrone derler buradan gelenlere, hafiften aşağılama sözüdür)

7- Milliyetçilerdir, en iyiyi biz yaparız, en iyi yemek, en iyi şarap, en iyi peynir, en iyi araba bizdedir derler

8- Araba sektörü bilindiği gibi almanların elinde ama en iyi arabaları Ferrari, Lamborghini, Maserati gibi İtalyan’lar üretir

3 thoughts on “İtalya

 • 13 Eylül 2021 tarihinde, saat 07:09
  Permalink

  Есть счастье на свете или уже нет. Сложный вопрос? Сможете ответить?

  • 24 Ekim 2021 tarihinde, saat 16:46
   Permalink

   Depends on where you are looking from and how.. it is very deep discussion.

 • 17 Eylül 2021 tarihinde, saat 16:49
  Permalink

  Hello, everything is going nicely here and ofcourse every one is sharing information, that’s actually good, keep up writing.

Yorumlar kapatıldı.