Açlık Sanatçısı – Franz Kafka

Açlık sanatçısı Franz Kafka’nın ölmeden önce yayınlanan son eseri ve kısa sürede okuyabileceğiniz hikaye türünde bir yapıt.

Sizle bu yazımı yazma heyecanı hissetmemin sebebi biraz daha farklı. Artık okuduğum değil dinlediğim kitapları da sizle paylaşacağım. Nasıl mı? Evet artık kitaplar dijital olmaktan da çıkarak sesli hale geldi. Kitapyurdu‘nun uygulamasını telefonunuza indirmeniz ve kayıt olmanız yeterli, sonrasında istediğiniz kitabı seçip dinleyebilirsiniz, ücreti karşılığında tabi 🙂 Fakat ücretler makul. Ayrıca her hafta 1 sesli kitap ücretsiz. Benim de ilk dinlediğim kitap bu kitap oldu. Kitap normal dinleme hızıyla 1.5 saat sürüyor fakat hızı x1.25, x1.5, x1.75 gibi hızlara alırsanız daha akıcı ve daha kısa sürede kitabı tamamlayabiliyorsunuz. Bir hafta sonunda bedava dinleme süreniz son buluyor, o yüzden başladığınız kitabı en geç pazar akşamına kadar bitirmenizi tavsiye ederim.

Kitapta anlatılan konu enteresan. Eskiden açlık sanatçıları olurmuş, günlerce hatta haftalarca bir kafeste aç kalma başarısını göstererek insanlara bu tarz bir gösteri yapar ve bu gösteriden para kazanırlarmış. Fakat vefasızlık gelmiş çatmış açlık sanatçılarının gösterilerine. Artık unutulmaya yüz tutmuşlar, yaptıkları gösteriyle ilgilenenler pek de kalmamış. Açlık sanatçısı öldüğü zaman yerine her istediği verilen ve yaşam enerjisi daha yüksek olduğu için halk tarafından açlık sanatçısına nazaran daha çok ilgi gören panterler konulur olmuş.. Hikaye birçok metaforla bezenmiş, Karbon Kitaplar’dan bize gelmiş..